| Manufacturer Part Number: | LNK6776K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6776K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6776K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate Wafer Fab Site 03/Nov/2014 HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 48W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6776K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6776K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6776K is new and unused, you can buy LNK6776K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6776K.
| PLVA650A,215 | Zener Diode 5V 250mW ±4% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | PLVA650A,215.pdf | |
| DMC205010R | TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 | DMC205010R.pdf | |
| DDTA115TKA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 | DDTA115TKA-7-F.pdf | |
| AD7392AR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | AD7392AR.pdf | |
| R5F5210ABDLJ#U0 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 768KB (768K x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) | R5F5210ABDLJ#U0.pdf | |
| S9S12G96F0VLH | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S12G96F0VLH.pdf | |
| Z53C8003FSC | SCSI Terminator 8 Terminations 48-QFP | Z53C8003FSC.pdf | |
| SN74ALVCH245DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALVCH245DW.pdf | |
| AT27C040-90PU | IC OTP 4MBIT 90NS 32DIP | AT27C040-90PU.pdf | |
| LM3423Q0MH/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP | LM3423Q0MH/NOPB.pdf | |
| BH6178GUL-E2 | Handheld/Mobile Devices PMIC VCSP50L2 | BH6178GUL-E2.pdf | |
| LT8300MPS5#TRMPBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable 1 Output 260mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LT8300MPS5#TRMPBF.pdf | |
| ISL6455AIRZ-TK | - Converter, FPGA Voltage Regulator IC 3 Output 24-QFN (4x4) | ISL6455AIRZ-TK.pdf |