| Manufacturer Part Number: | MCF5206AB16A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Coldfire V2 MCF520x Microcontroller IC 32-Bit 16MHz ROMless 160-QFP (28x28) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCF5206AB16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCF5206AB16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MCF520x | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | Coldfire V2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, UART/USART | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 8 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 160-BQFP | |
| Supplier Device Package | 160-QFP (28x28) | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCF5206AB16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCF5206AB16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCF5206AB16A is new and unused, you can buy MCF5206AB16A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCF5206AB16A.
| SMP1340-075LF | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 50V 250mW SC-70-3 | SMP1340-075LF.pdf | |
| CZRFR52C5V1-HF | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C5V1-HF.pdf | |
| VS-GB100LP120N | IGBT Module Single 1200V 200A 658W Chassis Mount INT-A-PAK | VS-GB100LP120N.pdf | |
| MB94F602APMC1-GSE1 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 64LQFP | MB94F602APMC1-GSE1.pdf | |
| MB89697BPFM-G-243 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-243.pdf | |
| MB90022PF-GS-323 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-323.pdf | |
| ZLP32300P2004G | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP 20-DIP | ZLP32300P2004G.pdf | |
| STLC3080TR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 44-TQFP | STLC3080TR.pdf | |
| ISL28195FHZ-T7A | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | ISL28195FHZ-T7A.pdf | |
| LTC6400CUD-26#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 16-QFN-EP (3x3) | LTC6400CUD-26#PBF.pdf | |
| SN74LS283DRG4 | IC BINARY FULL ADDER 16SOIC | SN74LS283DRG4.pdf | |
| KA5Q0740RTYDTU | Converter Offline 18kHz ~ 22kHz TO-220F-5L (Forming) | KA5Q0740RTYDTU.pdf | |
| LM3704YCMMX-232 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 10-VSSOP | LM3704YCMMX-232.pdf | |
| ISL6341BCRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-TDFN-EP (3x3) | ISL6341BCRZ-T.pdf | |
| REG101NA-A/250 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2.5 V ~ 5.5 V 100mA SOT-23-5 | REG101NA-A/250.pdf |