| Manufacturer Part Number: | MCF5206CAB16A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Coldfire V2 MCF520x Microcontroller IC 32-Bit 16MHz ROMless 160-QFP (28x28) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCF5206CAB16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCF5206CAB16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MCF520x | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | Coldfire V2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, UART/USART | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 8 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 160-BQFP | |
| Supplier Device Package | 160-QFP (28x28) | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCF5206CAB16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCF5206CAB16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCF5206CAB16A is new and unused, you can buy MCF5206CAB16A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCF5206CAB16A.
| 1N5736C | Zener Diode 10V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N5736C.pdf | |
| IMB7AT108 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT457 | IMB7AT108.pdf | |
| 8N3DV85KC-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz, 737.28MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0093CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0105CDI | VCXO IC 110MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0105CDI.pdf | |
| GAL20V8B-25QJI | IC CPLD 8MC 25NS 28PLCC | GAL20V8B-25QJI.pdf | |
| EFM32WG390F64-BGA112 | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | EFM32WG390F64-BGA112.pdf | |
| Z8E00110SSC00TR | Z8 Z8® Plus Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z8E00110SSC00TR.pdf | |
| PIC18F45J10T-E/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F45J10T-E/PT.pdf | |
| A2F060M3E-FG256I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops 128KB 16KB 80MHz 256-FBGA (17x17) | A2F060M3E-FG256I.pdf | |
| MAX214EPI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-PDIP | MAX214EPI+.pdf | |
| SP211EHCA-L/TR | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP211EHCA-L/TR.pdf | |
| MC100LVEL12DTR2G | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-TSSOP | MC100LVEL12DTR2G.pdf | |
| 71V416L15PHGI8 | IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP | 71V416L15PHGI8.pdf | |
| FSL106HR | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 8-DIP | FSL106HR.pdf | |
| LTC1625IS#PBF | Buck, Boost Regulator Positive or Negative Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1625IS#PBF.pdf |