| Manufacturer Part Number: | MCIMX255AJM4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9579 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX255AJM4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX255AJM4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | I.MX25 Datasheet Revision 12/Aug/2013 i.MX25 Errata Update 18/Apr/2014 i.MX25 Errata Update 17/Jul/2014 | |
| PCN Assembly/Origin | I.MX25 Test Site 27/Aug/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | i.MX25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX25 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR, DDR2 | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Tamper Detection | |
| Package / Case | 400-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 400-MAPBGA (17x17) | |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART | |
| Standard Package | 450 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX255AJM4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX255AJM4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX255AJM4A is new and unused, you can buy MCIMX255AJM4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX255AJM4A.
| VUB120-16NO2 | RECT BRIDGE 3PH 1600V V2-PACK | VUB120-16NO2.pdf | |
| CEFB205-G | Diode Standard 600V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB) | CEFB205-G.pdf | |
| F18107SD1400 | SCR Module 1400V 105A (DC) Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | F18107SD1400.pdf | |
| MC100LVEP34DTR2G | IC CLOCK GEN ECL 2/4/8 16TSSOP | MC100LVEP34DTR2G.pdf | |
| P3P8105AG-06OR | IC CLK GEN EMI MODULATOR 6-TSOP | P3P8105AG-06OR.pdf | |
| 74HCT5555D,118 | Timer/Oscillator (Single) IC 75MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 74HCT5555D,118.pdf | |
| LCMXO2280C-3FTN256C | IC FPGA 211 I/O 256FTBGA | LCMXO2280C-3FTN256C.pdf | |
| MB9BF566RPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B560R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9BF566RPMC-G-JNE2.pdf | |
| DF61664N50FPV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | DF61664N50FPV.pdf | |
| Z8F0123HH005SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0123HH005SG.pdf | |
| 74LVC2G241DCURG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | 74LVC2G241DCURG4.pdf | |
| S25FL116K0XMFA043 | IC FLASH 16MBIT SPI CMOS 8SOIC | S25FL116K0XMFA043.pdf | |
| CY7C1461SV33-133AXCT | IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1461SV33-133AXCT.pdf | |
| SS30-E | Motor Driver Bi-CMOS PWM 20-VCT (3x3) | SS30-E.pdf | |
| MIC2546-1BTS | IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP | MIC2546-1BTS.pdf |