| Manufacturer Part Number: | MCIMX257CJN4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX257CJN4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX257CJN4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | I.MX25 Datasheet Revision 12/Aug/2013 i.MX25 Errata Update 18/Apr/2014 Copper Wire Conversion 20/May/2014 i.MX25 Errata Update 17/Jul/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX25 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR, DDR2 | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 347-LFBGA | |
| Supplier Device Package | * | |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART | |
| Standard Package | 945 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX257CJN4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX257CJN4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX257CJN4A is new and unused, you can buy MCIMX257CJN4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX257CJN4A.
| BAV21_T50A | DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 | BAV21_T50A.pdf | |
| STTH12T06DI | DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC | STTH12T06DI.pdf | |
| BZX84-B9V1,215 | Zener Diode 9.1V 250mW ±2% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-B9V1,215.pdf | |
| SMAZ5929B-M3/5A | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5929B-M3/5A.pdf | |
| 1PMT5953/TR13 | Zener Diode 150V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5953/TR13.pdf | |
| AD5243BRMZ50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5243BRMZ50.pdf | |
| LC4064ZE-4UMN64C | IC CPLD 64MC 4.7NS 64CSBGA | LC4064ZE-4UMN64C.pdf | |
| XC4VLX200-10FF1513C | IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA | XC4VLX200-10FF1513C.pdf | |
| PIC32MX360F512LT-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX360F512LT-80V/BG.pdf | |
| 74FCT2245ATQG8 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | 74FCT2245ATQG8.pdf | |
| SC805IMLTRT | IC LI-ION BATT CHARGER 10-MLP | SC805IMLTRT.pdf | |
| XC6122A231ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A231ER-G.pdf | |
| TC1303B-PI0EUN | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TC1303B-PI0EUN.pdf |