| Manufacturer Part Number: | MCIMX258CJM4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9250 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX258CJM4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX258CJM4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | I.MX25 Datasheet Revision 12/Aug/2013 i.MX25 Errata Update 18/Apr/2014 i.MX25 Errata Update 17/Jul/2014 | |
| PCN Assembly/Origin | I.MX25 Test Site 23/Aug/2013 Assembly Site Expansion 18/Sep/2015 | |
| Online Catalog | i.MX25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX25 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR, DDR2 | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Tamper Detection | |
| Package / Case | 400-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 400-MAPBGA (17x17) | |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART | |
| Standard Package | 450 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX258CJM4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX258CJM4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX258CJM4A is new and unused, you can buy MCIMX258CJM4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX258CJM4A.
| SK110-LP | DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA | SK110-LP.pdf | |
| GKR240/12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 320A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | GKR240/12.pdf | |
| GP20G-E3/54 | Diode Standard 400V 2A Through Hole GP20 | GP20G-E3/54.pdf | |
| XP0250100L | TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI5 | XP0250100L.pdf | |
| IPA60R099C6 | MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-FP | IPA60R099C6.pdf | |
| NVMFS5C442NWFT3G | MOSFET N-CH 40V SO8FL | NVMFS5C442NWFT3G.pdf | |
| 8N3DV85BC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0155CDI.pdf | |
| XC2V250-6FG256C | IC FPGA 172 I/O 256FBGA | XC2V250-6FG256C.pdf | |
| ATSAMA5D33A-CUR | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D3 Microcontroller IC 32-Bit 536MHz 160KB (160K x 8) ROM 324-LFBGA (15x15) | ATSAMA5D33A-CUR.pdf | |
| ADUC848BCPZ62-5 | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 12.58MHz 62KB (62K x 8) FLASH 56-LFCSP-VQ (8x8) | ADUC848BCPZ62-5.pdf | |
| TLV320AIC1107PWRG4 | PCM Interface 13 b PCM Audio Interface 20-TSSOP | TLV320AIC1107PWRG4.pdf | |
| SN65MLVD206DRE4 | 1/1 Transceiver Half LVDS, Multipoint 8-SOIC | SN65MLVD206DRE4.pdf | |
| SN74ALS1034N | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | SN74ALS1034N.pdf | |
| 74AHCT273D,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74AHCT273D,118.pdf | |
| AT28LV256-25JI | IC EEPROM 256KBIT 250NS 32PLCC | AT28LV256-25JI.pdf |