| Manufacturer Part Number: | MCIMX27MOP4A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX27 1 Core, 32-Bit 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCIMX27MOP4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCIMX27MOP4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | i.MX27 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM926EJ-S | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Co-Processors/DSP | Security; SAHARAH2 | |
| RAM Controllers | DDR | |
| Graphics Acceleration | Yes | |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD | |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | USB 2.0 + PHY (3) | |
| Voltage - I/O | 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory | |
| Package / Case | 473-LFBGA | |
| Supplier Device Package | * | |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC97, I²C, I²S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART | |
| Standard Package | 420 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCIMX27MOP4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCIMX27MOP4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MCIMX27MOP4A is new and unused, you can buy MCIMX27MOP4A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCIMX27MOP4A.
| GSIB2060-E3/45 | DIODE 20A 600V GSIB-5S | GSIB2060-E3/45.pdf | |
| S5BHE3_A/I | DIODE GEN PURP 100V 5A DO214AB | S5BHE3_A/I.pdf | |
| BZW03C100-TAP | Zener Diode 100V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C100-TAP.pdf | |
| L0103DTRP4 | TRIAC SENS GATE 400V 1A SOT223 | L0103DTRP4.pdf | |
| AOWF11S60 | MOSFET N-CH 600V 11A TO262F | AOWF11S60.pdf | |
| AD7706BR-REEL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-SOIC | AD7706BR-REEL7.pdf | |
| M5LV-384/160-7YC | IC CPLD 384MC 7.5NS 208QFP | M5LV-384/160-7YC.pdf | |
| MC9RS08KB12CFK | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 24-QFN-EP (4x4) | MC9RS08KB12CFK.pdf | |
| Z8F4801VN020SC00TR | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH | Z8F4801VN020SC00TR.pdf | |
| ADG453BRUZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-TSSOP | ADG453BRUZ.pdf | |
| ADM202EARNZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM202EARNZ.pdf | |
| MAX9248ETM+ | 756Mbps Deserializer 1 Input 27 Output 48-TQFN-EP (6x6) | MAX9248ETM+.pdf | |
| AD548KNZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD548KNZ.pdf | |
| TLV274CPW | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV274CPW.pdf | |
| PI74VCX16245AEX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | PI74VCX16245AEX.pdf |