| Manufacturer Part Number: | MCK700-12IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 1331A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCK700-12IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCK700-12IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCK700-12IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCK700-12IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCK700-12IO1W is new and unused, you can buy MCK700-12IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCK700-12IO1W.
| DTC143XMT2L | TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 | DTC143XMT2L.pdf | |
| 840N051BGILFT | IC CLK | 840N051BGILFT.pdf | |
| MB90548GHDSPQR-G-460ERE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GHDSPQR-G-460ERE2.pdf | |
| MB90F352BSPMC-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352BSPMC-GE1.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9130 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9130.pdf | |
| LTC6244HVCMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC6244HVCMS8#TRPBF.pdf | |
| SN74LVC574ADWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74LVC574ADWR.pdf | |
| LNK305G | Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 66kHz SMD-8B | LNK305G.pdf | |
| TPS40120PWRG4 | Multiphase Controller PMIC 14-TSSOP | TPS40120PWRG4.pdf | |
| UCC25705P | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | UCC25705P.pdf |