| Manufacturer Part Number: | MCK700-14IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 1331A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCK700-14IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCK700-14IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCK700-14IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCK700-14IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCK700-14IO1W is new and unused, you can buy MCK700-14IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCK700-14IO1W.
| SD1444 | RF Transistor NPN 16V 400mA 450MHz ~ 512MHz 5W Through Hole TO-39 | SD1444.pdf | |
| BC68-25PASX | IC TRANS NPN 2A 20V SOT1061 | BC68-25PASX.pdf | |
| SIHF5N50D-E3 | MOSFET N-CH 500V 5.3A TO220 FLPK | SIHF5N50D-E3.pdf | |
| IRLR2905TRL | MOSFET N-CH 55V 42A DPAK | IRLR2905TRL.pdf | |
| CDCFR83ADBQ | IC CLOCK GENERATOR 533MHZ 24QSOP | CDCFR83ADBQ.pdf | |
| CY2DP1510AXCT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.5GHz 32-TQFP Exposed Pad | CY2DP1510AXCT.pdf | |
| 8N3QV01EG-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz, 156.25MHz, 128.78788MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0035CDI.pdf | |
| AD5725BRSZ-500RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SSOP | AD5725BRSZ-500RL7.pdf | |
| LC5512MB-45FN256C | IC CPLD 512MC 4.5NS 256FBGA | LC5512MB-45FN256C.pdf | |
| AGL1000V2-FGG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | AGL1000V2-FGG144I.pdf | |
| XMC4104F64F128BAXQMA1 | ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-TQFP-64-19 | XMC4104F64F128BAXQMA1.pdf | |
| MPC8347ZUAJF | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8347ZUAJF.pdf | |
| KMC8610VT1066JB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.066GHz 783-FCPBGA (29x29) | KMC8610VT1066JB.pdf | |
| OPA322SAIDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | OPA322SAIDBVR.pdf | |
| 74VHC244SJX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | 74VHC244SJX.pdf |