| Manufacturer Part Number: | MCK700-18IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1800V 1331A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCK700-18IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCK700-18IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Common Cathode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCK700-18IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCK700-18IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCK700-18IO1W is new and unused, you can buy MCK700-18IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCK700-18IO1W.
| 1N4933GP-E3/54 | DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL | 1N4933GP-E3/54.pdf | |
| IRL3302STRLPBF | MOSFET N-CH 20V 39A D2PAK | IRL3302STRLPBF.pdf | |
| CY22388ZXC-27 | IC CLOCK GENERATOR | CY22388ZXC-27.pdf | |
| XC5VSX50T-2FF665C | IC FPGA 360 I/O 665FCBGA | XC5VSX50T-2FF665C.pdf | |
| TSX564IYPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TSX564IYPT.pdf | |
| SST25VF010A-33-4C-QAE-T | IC FLASH 1MBIT 33MHZ 8WSON | SST25VF010A-33-4C-QAE-T.pdf | |
| SST38VF6401B-70I/TV | IC FLASH MPF 64MBIT 70NS 48TSOP | SST38VF6401B-70I/TV.pdf | |
| STP08CDC596MTR | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 120mA 16-SO | STP08CDC596MTR.pdf | |
| LP3871EMP-1.8 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA SOT-223-5 | LP3871EMP-1.8.pdf |