| Manufacturer Part Number: | MDC700-14IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDC700-14IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDC700-14IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDC700-14IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDC700-14IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDC700-14IO1W is new and unused, you can buy MDC700-14IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDC700-14IO1W.
| TLZ39F-GS18 | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ39F-GS18.pdf | |
| 1N4123UR | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4123UR.pdf | |
| 1N5236B_T50A | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5236B_T50A.pdf | |
| NST65010MW6T1G | TRANS 2PNP 65V 0.1A SC88-6 | NST65010MW6T1G.pdf | |
| 8N4SV75BC-0038CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0038CDI8.pdf | |
| 5AGXBA3D4F31C5N | IC FPGA 416 I/O 896FBGA | 5AGXBA3D4F31C5N.pdf | |
| TS5A23167DCURE4 | 2 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm US8 | TS5A23167DCURE4.pdf | |
| TRS3243ECRHBR | 3/5 Transceiver Full RS232 32-VQFN (5x5) | TRS3243ECRHBR.pdf | |
| AN7164 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 12-SIL | AN7164.pdf | |
| TLV2775AIPWRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-TSSOP | TLV2775AIPWRG4.pdf | |
| MAX9502GAAXK+T | IC VIDEO AMP 2.5V LP SC70-5 | MAX9502GAAXK+T.pdf | |
| PI74LCX16244AEX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | PI74LCX16244AEX.pdf | |
| MIC2085-MBQS | Hot Swap Controller 1 Channel InfiniBand™ 16-QSOP | MIC2085-MBQS.pdf | |
| TL431AQDBZR | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL431AQDBZR.pdf | |
| TPS63000DRCTG4 | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.6A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad | TPS63000DRCTG4.pdf |