| Manufacturer Part Number: | MDK950-14N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1400V (1.4kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDK950-14N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDK950-14N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1400V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDK950-14N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDK950-14N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDK950-14N1W is new and unused, you can buy MDK950-14N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDK950-14N1W.
| MBR200150CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 150V 100A Chassis Mount Twin Tower | MBR200150CTR.pdf | |
| DGS19-025CS | Diode Schottky 250V 31A Surface Mount TO-252AA | DGS19-025CS.pdf | |
| BZV85-C6V8,133 | Zener Diode 6.8V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C6V8,133.pdf | |
| ACZRA4735-HF | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | ACZRA4735-HF.pdf | |
| AT-41486-TR1G | RF Transistor NPN 12V 60mA 8GHz 500mW Surface Mount 86 Plastic | AT-41486-TR1G.pdf | |
| 2SC536NG-NPA-AT | TRANS NPN 50V 0.15A NPA | 2SC536NG-NPA-AT.pdf | |
| STF25N60M2-EP | MOSFET N-CH 600V 18A EP TO220FP | STF25N60M2-EP.pdf | |
| APT94N60L2C3G | MOSFET N-CH 600V 94A TO264 | APT94N60L2C3G.pdf | |
| TK12A50D(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 500V 12A TO-220SIS | TK12A50D(STA4,Q,M).pdf | |
| XC7VX1140T-G2FLG1926E | IC FPGA 720 I/O 1926FCBGA | XC7VX1140T-G2FLG1926E.pdf | |
| PIC18F1320-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-PDIP | PIC18F1320-E/P.pdf | |
| LT1739IFE#TRPBF | 2/0 Driver xDSL 20-TSSOP-EP | LT1739IFE#TRPBF.pdf | |
| CLC1001IST6MTR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | CLC1001IST6MTR.pdf | |
| SN74ALS540-1DW | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS540-1DW.pdf | |
| SN74HC590ANE4 | IC COUNTER BINARY 3ST 16-DIP | SN74HC590ANE4.pdf |