| Manufacturer Part Number: | MF3060C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MF3060C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MF3060C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 60V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MF3060C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MF3060C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MF3060C-E3/4W is new and unused, you can buy MF3060C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MF3060C-E3/4W.
| 1N5346AE3/TR13 | Zener Diode 9.1V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5346AE3/TR13.pdf | |
| 1N5998C | Zener Diode 8.2V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5998C.pdf | |
| 1N2826A | Zener Diode 39V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2826A.pdf | |
| SPB80N06S2L-07 | MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK | SPB80N06S2L-07.pdf | |
| TLC2558IPW | 12 Bit Analog to Digital Converter 7, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLC2558IPW.pdf | |
| AD976BNZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | AD976BNZ.pdf | |
| AD5252BRUZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5252BRUZ100-RL7.pdf | |
| LTC2636HMS-LMX10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636HMS-LMX10#TRPBF.pdf | |
| TMS320C6678ACYP25 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA | TMS320C6678ACYP25.pdf | |
| PIC16F1512T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1512T-I/SO.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9242E1 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9242E1.pdf | |
| MB91F016APFV-GS-9020E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 144LQFP | MB91F016APFV-GS-9020E1.pdf | |
| ECE1088-DZK | GPIO Expansion Device Interface 28-QFN (5x5) | ECE1088-DZK.pdf | |
| ADA4860-1YRJZ-RL7 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | ADA4860-1YRJZ-RL7.pdf | |
| GN25L52-PR | IC AMP TIA 2.5GB DIE WAFER | GN25L52-PR.pdf |