| Manufacturer Part Number: | MG300Q2YS60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 300A 2800W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MG300Q2YS60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MG300Q2YS60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 2800W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 21nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MG300Q2YS60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MG300Q2YS60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MG300Q2YS60A is new and unused, you can buy MG300Q2YS60A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MG300Q2YS60A.
| JANTXV1N5188 | Diode Standard 400V 3A Through Hole Axial | JANTXV1N5188.pdf | |
| VS-SD1100C16C | Diode Standard 1600V (1.6kV) 1400A Stud Mount B-43, Hockey PUK | VS-SD1100C16C.pdf | |
| DDZ9V1CQ-7 | Zener Diode 9.1V 500mW ±2.5% Surface Mount SOD-123 | DDZ9V1CQ-7.pdf | |
| BZD27C27P-M3-08 | Zener Diode 27V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C27P-M3-08.pdf | |
| JAN1N4471CUS | Zener Diode 18V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JAN1N4471CUS.pdf | |
| JANTXV1N5524CUR-1 | Zener Diode 5.6V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5524CUR-1.pdf | |
| MPSA56,116 | TRANS PNP 80V 0.5A SOT54 | MPSA56,116.pdf | |
| FDS5690 | MOSFET N-CH 60V 7A 8SOIC | FDS5690.pdf | |
| DS1005S-100 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 100ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1005S-100.pdf | |
| X9410WS24IZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410WS24IZ.pdf | |
| R5F10WMFAFB#50 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F10WMFAFB#50.pdf | |
| MB90543GSPFR-G-108E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90543GSPFR-G-108E1.pdf | |
| LM4871M/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SOIC | LM4871M/NOPB.pdf | |
| 25AA080D-I/MS | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP | 25AA080D-I/MS.pdf | |
| S25FL129P0XBHV200 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL129P0XBHV200.pdf |