| Manufacturer Part Number: | MG400Q2YS60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 400A 3750W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MG400Q2YS60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MG400Q2YS60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A | |
| Power - Max | 3750W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 400A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 31nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MG400Q2YS60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MG400Q2YS60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MG400Q2YS60A is new and unused, you can buy MG400Q2YS60A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MG400Q2YS60A.
| CMPD6001A BK | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 75V 250mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | CMPD6001A BK.pdf | |
| CMSZDA5V1 TR | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1V 275mW ±5% SOT-323 | CMSZDA5V1 TR.pdf | |
| 1N5936AP/TR8 | Zener Diode 30V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5936AP/TR8.pdf | |
| JANTXV1N4479CUS | Zener Diode 39V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JANTXV1N4479CUS.pdf | |
| 25TTS12STRR | SCR 1200V 25A Standard Recovery Surface Mount D2PAK | 25TTS12STRR.pdf | |
| DTA143ZET1 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 | DTA143ZET1.pdf | |
| SA575N | IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-DIP | SA575N.pdf | |
| IDT23S08-2HDC | IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC | IDT23S08-2HDC.pdf | |
| LM3S1J11-IQC50-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1J11-IQC50-C3T.pdf | |
| NE5532DRE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | NE5532DRE4.pdf | |
| MAX4274AKEUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4274AKEUA.pdf | |
| MT29F4G16ABCHC-ET:C TR | IC FLASH 4GBIT 63VFBGA | MT29F4G16ABCHC-ET:C TR.pdf | |
| LP38512TJ-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A TO-263-5 Thin | LP38512TJ-1.8/NOPB.pdf |