| Manufacturer Part Number: | MG600Q2YS60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 600A 4300W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MG600Q2YS60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MG600Q2YS60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600A | |
| Power - Max | 4300W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.1V @ 15V, 600A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 41nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MG600Q2YS60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MG600Q2YS60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MG600Q2YS60A is new and unused, you can buy MG600Q2YS60A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MG600Q2YS60A.
| GDZ5V1B-HG3-18 | Zener Diode 5.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ5V1B-HG3-18.pdf | |
| DDTC144WUA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC144WUA-7-F.pdf | |
| PL123E-09OC | IC CLK MULTPX 1:9 220MHZ 16TSSOP | PL123E-09OC.pdf | |
| MB88155PFT-G-402-JN-EFE1 | IC CLOCK GENERATOR EMI 8TSSOP | MB88155PFT-G-402-JN-EFE1.pdf | |
| DS1135U-8+ | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 8ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1135U-8+.pdf | |
| CS5541-BSZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 16-SSOP | CS5541-BSZ.pdf | |
| TPL0102-100QPWREP | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | TPL0102-100QPWREP.pdf | |
| MCF51QU64VHS | Coldfire V1 MCF51Qx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-MAPLGA (5x5) | MCF51QU64VHS.pdf | |
| PIC16LC77T-04/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16LC77T-04/PQ.pdf | |
| MPC8250AZQIHBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8250AZQIHBC.pdf | |
| DG406CWI+ | 1 Circuit IC Switch 16:1 100 Ohm 28-SOIC W | DG406CWI+.pdf | |
| TLV2374MDREP | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2374MDREP.pdf | |
| SN74CBT3257CDBR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | SN74CBT3257CDBR.pdf | |
| SN74CBT6800CDBRG4 | Bus Switch 10 x 1:1 24-SSOP | SN74CBT6800CDBRG4.pdf | |
| IS61LV51216-10TLI | IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP | IS61LV51216-10TLI.pdf |