| Manufacturer Part Number: | MG800J2YS50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 600V 800A 2900W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MG800J2YS50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MG800J2YS50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800A | |
| Power - Max | 2900W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 800A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 93nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MG800J2YS50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MG800J2YS50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MG800J2YS50A is new and unused, you can buy MG800J2YS50A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MG800J2YS50A.
| MSS1P3LHM3/89A | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount MicroSMP | MSS1P3LHM3/89A.pdf | |
| 1N5372B/TR12 | Zener Diode 62V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5372B/TR12.pdf | |
| JAN1N4116C-1 | Zener Diode 24V ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4116C-1.pdf | |
| FQP6N90 | MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-220 | FQP6N90.pdf | |
| CY2077FS | IC CLOCK GEN PROG 8-SOIC | CY2077FS.pdf | |
| MAX1275ACTC+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TQFN (4x4) | MAX1275ACTC+T.pdf | |
| XC3S1600E-4FG320C | IC FPGA 250 I/O 320FBGA | XC3S1600E-4FG320C.pdf | |
| 5AGXFB3H4F35C4G | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFB3H4F35C4G.pdf | |
| DSPIC33EP256MC202-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP256MC202-I/SS.pdf | |
| C8051F330-GMR | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-MLP (4x4) | C8051F330-GMR.pdf | |
| MCP23016-I/SP | I/O Expander 16 I²C 400kHz 28-SPDIP | MCP23016-I/SP.pdf | |
| SN74LVTH574DW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74LVTH574DW.pdf | |
| 74HCT259D-Q100,118 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SO | 74HCT259D-Q100,118.pdf | |
| MAX6383XR26D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | MAX6383XR26D3+T.pdf | |
| S-80920CNNB-G8QT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80920CNNB-G8QT2G.pdf |