| Manufacturer Part Number: | MI3045S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MI3045S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MI3045S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MI3045S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MI3045S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MI3045S-E3/4W is new and unused, you can buy MI3045S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MI3045S-E3/4W.
| KBPC3502-G | RECTIFIER BRIDGE 35A 200V KBPC | KBPC3502-G.pdf | |
| HUFA76413DK8T_F085 | MOSFET 2N-CH 60V 5.1A 8-SO | HUFA76413DK8T_F085.pdf | |
| THS1230CPWG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | THS1230CPWG4.pdf | |
| 5SGXEBBR1H43C2L | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEBBR1H43C2L.pdf | |
| Z86E8316SSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E8316SSG.pdf | |
| D12392F20V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 128-QFP (14x20) | D12392F20V.pdf | |
| MB91F465PAPMC-GSE1 | FR60 RISC FR MB91460P Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 544KB (544K x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F465PAPMC-GSE1.pdf | |
| DG300ACJ+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 50 Ohm 14-PDIP | DG300ACJ+.pdf | |
| MAX261BEWG | IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC | MAX261BEWG.pdf | |
| TS512AIYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TS512AIYDT.pdf | |
| SN74AUC125RGYR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-VQFN (3.5x3.5) | SN74AUC125RGYR.pdf | |
| M29F400FT55M32 | NOR FLASH 256KX16 PLASTIC 5.0V | M29F400FT55M32.pdf | |
| AT24C16AN-10SI-2.7 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C16AN-10SI-2.7.pdf | |
| W19B320ABT7H | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP | W19B320ABT7H.pdf | |
| MCP14E7-E/MF | IC MOSFET DRIVER 2A 8DFN-S | MCP14E7-E/MF.pdf |