| Manufacturer Part Number: | MIG400J2CSB1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT Half Bridge 600V 400A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIG400J2CSB1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIG400J2CSB1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Current | 400A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIG400J2CSB1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIG400J2CSB1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MIG400J2CSB1W is new and unused, you can buy MIG400J2CSB1W Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIG400J2CSB1W.
| 1N4742AP/TR12 | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4742AP/TR12.pdf | |
| 1N6024B | Zener Diode 100V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6024B.pdf | |
| 8N3SV75BC-0077CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0077CDI8.pdf | |
| AD1859JRZ-RL | DAC, Audio 18 bit 52k DSP, I²S 28-SOIC W | AD1859JRZ-RL.pdf | |
| A40MX02-3PL44 | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A40MX02-3PL44.pdf | |
| PPC8536EAVTATH | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.25GHz 783-FCPBGA (29x29) | PPC8536EAVTATH.pdf | |
| MAX3237ECDWR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SOIC | MAX3237ECDWR.pdf | |
| LMP2232BMME/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMP2232BMME/NOPB.pdf | |
| OPA350PAG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | OPA350PAG4.pdf | |
| IS43R16160B-5TLI | IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP | IS43R16160B-5TLI.pdf | |
| MIC2846A-PPYMT-TR | LED Driver IC 6 Output Linear 20mA 14-TMLF® (2.5x2.5) | MIC2846A-PPYMT-TR.pdf | |
| UCC3818ADG4 | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-SOIC | UCC3818ADG4.pdf | |
| MAX6604AAHA+ | Temp Monitoring System (Sensor), DIMM DDR Memory -20°C ~ 125°C Internal Sensor 2-Wire Serial, I²C/SMBUS Output 8-TSSOP | MAX6604AAHA+.pdf | |
| REF5050IDR | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF5050IDR.pdf |