| Manufacturer Part Number: | MJD31CTF_SBDD001A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 100V 3A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJD31CTF_SBDD001A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJD31CTF_SBDD001A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 375mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 1.56W | |
| Frequency - Transition | 3MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJD31CTF_SBDD001A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJD31CTF_SBDD001A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MJD31CTF_SBDD001A is new and unused, you can buy MJD31CTF_SBDD001A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJD31CTF_SBDD001A.
| KSA910YBU | TRANS PNP 150V 0.05A TO-92L | KSA910YBU.pdf | |
| FQP5N20 | MOSFET N-CH 200V 4.5A TO-220 | FQP5N20.pdf | |
| LTC6904IMS8#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 1kHz ~ 68MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6904IMS8#TRPBF.pdf | |
| 8N3Q001KG-0172CDI8 | Clock Oscillator IC 287.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0172CDI8.pdf | |
| MCP3422A0-E/SN | 18 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 8-SOIC | MCP3422A0-E/SN.pdf | |
| ADSP-21479KBCZ-1A | IC DSP SHARK 200MHZ 196CSBGA | ADSP-21479KBCZ-1A.pdf | |
| DSP56F805FV80E | 56800 56F8xx Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 64KB (32K x 16) FLASH 144-LQFP (20x20) | DSP56F805FV80E.pdf | |
| S912ZVFP64F1VLL | HCS12Z S12 MagniV Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | S912ZVFP64F1VLL.pdf | |
| R5F562T7DDFK#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F562T7DDFK#V1.pdf | |
| TL074ID | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL074ID.pdf | |
| AS4C128M8D3-12BCNTR | IC SDRAM DDR3 128M X 8 78-FBGA | AS4C128M8D3-12BCNTR.pdf | |
| MAX6463XR18+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | MAX6463XR18+T.pdf | |
| ISL6310IRZ | - Controller, DDR Voltage Regulator IC 1 Output 32-QFN (5x5) | ISL6310IRZ.pdf |