| Manufacturer Part Number: | MJL1302A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 260V 15A TO264 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJL1302A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJL1302A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/Jun/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 1A, 10A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 5A, 5V | |
| Power - Max | 200W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA | |
| Supplier Device Package | TO-264 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJL1302A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJL1302A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJL1302A is new and unused, you can buy MJL1302A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJL1302A.
| 1N5406-E3/51 | Diode Standard 600V 3A Through Hole DO-201AD | 1N5406-E3/51.pdf | |
| 1N4247GPHE3/73 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4247GPHE3/73.pdf | |
| 1N5241B TR | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5241B TR.pdf | |
| 1N5944AP/TR12 | Zener Diode 62V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5944AP/TR12.pdf | |
| 8N3DV85FC-0173CDI | VCXO IC 156.2523MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0173CDI.pdf | |
| ISPLSI 2032A-150LT44 | IC CPLD 32MC 5.5NS 44TQFP | ISPLSI 2032A-150LT44.pdf | |
| PIC24EP256GU810-I/PF | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24EP256GU810-I/PF.pdf | |
| MAX4322ESA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4322ESA+.pdf | |
| MT29F1G08ABBEAMD-IT:E | NAND FLASH 128MX8 PLASTIC VFBGA | MT29F1G08ABBEAMD-IT:E.pdf | |
| FM1608B-SG | IC FRAM 64KBIT 70NS 28SOIC | FM1608B-SG.pdf | |
| RT8482GS | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-SOP | RT8482GS.pdf | |
| TLV809L30DBZT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TLV809L30DBZT.pdf | |
| X40010S8I-A | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 8-SOIC | X40010S8I-A.pdf |