| Manufacturer Part Number: | MJW0281A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 260V 15A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJW0281A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJW0281A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 150W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJW0281A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJW0281A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJW0281A is new and unused, you can buy MJW0281A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJW0281A.
| MBRB1545CT-E3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB1545CT-E3/81.pdf | |
| 8N4SV76LC-0117CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0117CDI.pdf | |
| A42MX16-3VQ100 | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX16-3VQ100.pdf | |
| MB90F443GPF-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90440G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F443GPF-GE1.pdf | |
| AT87C51RC2-RLTUL | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-VQFP (10x10) | AT87C51RC2-RLTUL.pdf | |
| TH8056KDC-AAA-008-SP | Transceiver CAN 8-SOIC | TH8056KDC-AAA-008-SP.pdf | |
| PCA9655EDTR2G | I/O Expander 16 I²C, SMBus 100kHz 24-TSSOP | PCA9655EDTR2G.pdf | |
| DS3251+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3251+.pdf | |
| ADA4938-1ACPZ-R7 | ADC Driver IC Data Acquisition 16-LFCSP-VQ (3x3) | ADA4938-1ACPZ-R7.pdf | |
| 74AVC16374DGG,512 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74AVC16374DGG,512.pdf | |
| SN74F21D | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74F21D.pdf | |
| CD4066BCMX | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-SOIC | CD4066BCMX.pdf | |
| 25AA160-I/SN | IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC | 25AA160-I/SN.pdf | |
| TPS3808G01QDRVRQ1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G01QDRVRQ1.pdf | |
| XC6108N38BGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N38BGR-G.pdf |