| Manufacturer Part Number: | MJW0302A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 260V 15A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MJW0302A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MJW0302A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 260V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V | |
| Power - Max | 150W | |
| Frequency - Transition | 30MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MJW0302A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MJW0302A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MJW0302A is new and unused, you can buy MJW0302A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MJW0302A.
| SMBJ4737AE3/TR13 | Zener Diode 7.5V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4737AE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N969B-1 | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N969B-1.pdf | |
| Z0103MN 5AA4 | TRIAC SENS GATE 600V 1A SOT223 | Z0103MN 5AA4.pdf | |
| PI6C557-05BLEX | IC CLOCK GENERATOR TSSOP | PI6C557-05BLEX.pdf | |
| 8N3Q001LG-0129CDI8 | Clock Oscillator IC 187.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0129CDI8.pdf | |
| AD7714ANZ-5 | 24 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 24-PDIP | AD7714ANZ-5.pdf | |
| DS2450S+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 8-SOIC | DS2450S+.pdf | |
| SN75437ANEE4 | 4/0 Driver 16-PDIP | SN75437ANEE4.pdf | |
| MT49H32M9FM-33:B | IC RLDRAM 288MBIT UBGA | MT49H32M9FM-33:B.pdf | |
| TOP224P | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 100kHz 8-DIP | TOP224P.pdf | |
| LTC6804IG-1#TRPBF | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 48-SSOP | LTC6804IG-1#TRPBF.pdf | |
| LT1461DHS8-3#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.15% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1461DHS8-3#PBF.pdf | |
| TPS77027DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 50mA SOT-23-5 | TPS77027DBVT.pdf |