| Manufacturer Part Number: | MM5453V |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 44PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5453V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5453V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Display Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | COPS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Display Type | LCD | |
| Configuration | 7 Segment + DP, Alphanumeric and Bar Graph | |
| Interface | Serial | |
| Digits or Characters | 4.5 Digits | |
| Current - Supply | - | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 10 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.58x16.58) | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5453V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5453V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of MM5453V is new and unused, you can buy MM5453V T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5453V.
| APT2X61DQ60J | Diode Array 2 Independent Standard 600V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X61DQ60J.pdf | |
| NYC008-6JG | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | NYC008-6JG.pdf | |
| MAX5393NAUD+T | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MAX5393NAUD+T.pdf | |
| SAF-XC164D-32F40F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | SAF-XC164D-32F40F BB.pdf | |
| SN74LVC16244ADL | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74LVC16244ADL.pdf | |
| CD74HC40105M | IC FIFO REGISTER 16-SOIC | CD74HC40105M.pdf | |
| 74HCT86PW,118 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-TSSOP | 74HCT86PW,118.pdf | |
| SN74HCT32PWT | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74HCT32PWT.pdf | |
| BQ2002SNG4 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC | BQ2002SNG4.pdf | |
| BM6203FS-E2 | IC MOTOR DVR 3PH BRUSHLSS 54SSOP | BM6203FS-E2.pdf | |
| LT3755EUD-1#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-QFN-EP (3x3) | LT3755EUD-1#TRPBF.pdf | |
| REF01HN8#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.5% 20mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | REF01HN8#PBF.pdf | |
| MIC5268-1.2BM5TX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SOT-23-5 | MIC5268-1.2BM5TX.pdf | |
| LM217LZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 100mA TO-92-3 | LM217LZ.pdf |