| Manufacturer Part Number: | MM5Z10V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z10V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z10V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z10V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z10V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z10V is new and unused, you can buy MM5Z10V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z10V.
| CSD17579Q3A | MOSFET N-CH 30V 35A 8VSON | CSD17579Q3A.pdf | |
| NVTJD4158CT1G | MOSFET P-CH 20V 0.88A SC-88 | NVTJD4158CT1G.pdf | |
| AD5310RBRMZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5310RBRMZ.pdf | |
| AT89C51CC03C-S3RIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 52-PLCC (19.2x19.2) | AT89C51CC03C-S3RIM.pdf | |
| R5F21132DFP#V0 | R8C R8C/1x/13 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21132DFP#V0.pdf | |
| LM3S1620-EQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1620-EQC25-A2.pdf | |
| AM3505AZERA | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 600MHz 484-BGA (23x23) | AM3505AZERA.pdf | |
| UJA1079TW/5V0,118 | Automotive Interface 32-HTSSOP | UJA1079TW/5V0,118.pdf | |
| LMH6715MA | IC OP AMP VID DUAL 8SOIC | LMH6715MA.pdf | |
| CAT28F020L90 | IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP | CAT28F020L90.pdf | |
| BSP452HUMA1 | IC SWITCH POWER HISIDE SOT223-4 | BSP452HUMA1.pdf | |
| TPS3306-25DGK | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-VSSOP | TPS3306-25DGK.pdf | |
| TC1270AMCVCTTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TC1270AMCVCTTR.pdf | |
| LP2966IMM-1828/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 150mA 8-VSSOP | LP2966IMM-1828/NOPB.pdf | |
| MAX4944ELA+T | Overvoltage Protection Controller IC Cell Phones, Digital Cameras, Media Players 8-uDFN (2x2) | MAX4944ELA+T.pdf |