| Manufacturer Part Number: | MM5Z20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 41010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z20V is new and unused, you can buy MM5Z20V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z20V.
| AZ23C4V7-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 4.7V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C4V7-E3-08.pdf | |
| BZX384-B5V1,115 | Zener Diode 5.1V 300mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384-B5V1,115.pdf | |
| 1N2986A | Zener Diode 24V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2986A.pdf | |
| 2SC536NG-NPA-AT | TRANS NPN 50V 0.15A NPA | 2SC536NG-NPA-AT.pdf | |
| DS1135Z-6+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 6ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1135Z-6+T&R.pdf | |
| EP4CGX22CF19C8 | IC FPGA 150 I/O 324FBGA | EP4CGX22CF19C8.pdf | |
| MK20DX256ZVLK10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK20DX256ZVLK10.pdf | |
| TMS320F280200PTS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | TMS320F280200PTS.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-198E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-198E1.pdf | |
| EL5237IYZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | EL5237IYZ-T13.pdf | |
| SN74ACT240PWRG4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74ACT240PWRG4.pdf | |
| MIC59P50YN | IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24DIP | MIC59P50YN.pdf | |
| S-80134CNMC-JKTT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80134CNMC-JKTT2U.pdf | |
| LT1529CT-3.3#06PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A TO-220-5 Flow 6 | LT1529CT-3.3#06PBF.pdf | |
| LE45ABD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 100mA 8-SO | LE45ABD.pdf |