| Manufacturer Part Number: | MM5Z33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z33V is new and unused, you can buy MM5Z33V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z33V.
| SCBR05 | BRIDGE RECT 1.5A 50V | SCBR05.pdf | |
| F1827HD1600 | SCR Module 1600V 25A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1827HD1600.pdf | |
| PUMB1,135 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMB1,135.pdf | |
| KSC5305DFTTU | TRANS NPN 400V 5A TO-220 | KSC5305DFTTU.pdf | |
| 97ULP845AHT | Clock Buffer/Driver IC 28-VFBGA | 97ULP845AHT.pdf | |
| MAX1292ACEG+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 24-QSOP | MAX1292ACEG+T.pdf | |
| LTC2632AHTS8-LI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632AHTS8-LI12#TRPBF.pdf | |
| AD7534KPZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD7534KPZ.pdf | |
| ADUCM330WDCPZ | ARM® Cortex®-M3 ADuCM Microcontroller IC 32-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) FLASH 32-LFCSP-VQ (6x6) | ADUCM330WDCPZ.pdf | |
| AD8018ARZ-REEL | 2/0 Driver xDSL 8-SOIC | AD8018ARZ-REEL.pdf | |
| 93LC46B/P | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP | 93LC46B/P.pdf | |
| BR24C08-WMN6TP | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SO | BR24C08-WMN6TP.pdf | |
| UCC3804D | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology Up to 1MHz 8-SOIC | UCC3804D.pdf | |
| LM96063CISDX/NOPB | Fan Control, Temp Monitor 25°C ~ 125°C, External Temperature Internal and External Sensor 2-Wire SMBus Output 10-WSON (3x3) | LM96063CISDX/NOPB.pdf | |
| LT3512IMS#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable 1 Output 420mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm), 12 leads | LT3512IMS#PBF.pdf |