| Manufacturer Part Number: | MMBD1701A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 30V 50mA Surface Mount SOT-23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBD1701A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBD1701A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 50mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 1pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBD1701A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBD1701A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBD1701A is new and unused, you can buy MMBD1701A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBD1701A.
| CD1005-Z29 | Zener Diode 29V 200mW Surface Mount 1005 | CD1005-Z29.pdf | |
| RRH090P03TB1 | MOSFET P-CH 30V 9A 8SOIC | RRH090P03TB1.pdf | |
| 89H48H12G3YCHLG | Switch Interfacing Interface 676-FCBGA (27x27) | 89H48H12G3YCHLG.pdf | |
| DS31412 | Telecom IC 349-TE-PBGA-2 (27x27) | DS31412.pdf | |
| SN74LVC541APWE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC541APWE4.pdf | |
| 74LVC125APW/AUJ | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74LVC125APW/AUJ.pdf | |
| CY7C131E-55NXCT | IC SRAM 8KBIT 55NS 52QFP | CY7C131E-55NXCT.pdf | |
| ISL65426IRZA | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 2 Output 6A 50-VFQFN Exposed Pad | ISL65426IRZA.pdf | |
| MIC3775-3.3BMM-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 750mA 8-MSOP | MIC3775-3.3BMM-TR.pdf |