| Manufacturer Part Number: | MMBT2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 30010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 225mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBT2369A is new and unused, you can buy MMBT2369A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2369A.
| GP10J-4005-E3/73 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | GP10J-4005-E3/73.pdf | |
| 2EZ130DE3/TR12 | Zener Diode 130V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ130DE3/TR12.pdf | |
| IRFU3709ZPBF | MOSFET N-CH 30V 86A I-PAK | IRFU3709ZPBF.pdf | |
| AOT270AL | MOSFET N-CH 75V 21.5A TO220 | AOT270AL.pdf | |
| PIC16F1519-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16F1519-I/P.pdf | |
| MSP430F5522IRGCT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5522IRGCT.pdf | |
| R5F2L3AAMDFA#U0 | R8C R8C/Lx/3AM Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | R5F2L3AAMDFA#U0.pdf | |
| MB90591GHPF-G-191-JNERE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 384KB (384K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90591GHPF-G-191-JNERE1.pdf | |
| OPA1644AIDR | Audio Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA1644AIDR.pdf | |
| 74AUP1G56L6X | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-MicroPak | 74AUP1G56L6X.pdf | |
| S29GL256P11TFIV13 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56TSOP | S29GL256P11TFIV13.pdf | |
| LTC2927IDDB#TRPBF | Power Supply Controller Power Supply Controller 8-DFN (3x2) | LTC2927IDDB#TRPBF.pdf | |
| UCC3805N | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | UCC3805N.pdf | |
| TPS65100PWPRG4 | - Controller, TFT LCD Voltage Regulator IC 4 Output 24-HTSSOP | TPS65100PWPRG4.pdf |