| Manufacturer Part Number: | MMBT2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 108010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.8A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 Black Plastic Reel Update 30/Jun/2015 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBT2907A is new and unused, you can buy MMBT2907A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2907A.
| BT169D,112 | SCR 400V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | BT169D,112.pdf | |
| CAT5411YI-25-T2 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | CAT5411YI-25-T2.pdf | |
| UPD70F3913GF(R)-GAS-AX | V850E1 V850E/Ix4 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH | UPD70F3913GF(R)-GAS-AX.pdf | |
| CY8C20346A-24LQXI | MCU 16K FLASH 2K SRAM 24QFN | CY8C20346A-24LQXI.pdf | |
| MAX7410EPA+ | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP | MAX7410EPA+.pdf | |
| OP270FZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-CERDIP | OP270FZ.pdf | |
| AT49BV001T-12JC | IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC | AT49BV001T-12JC.pdf | |
| CY7C1019CV33-15ZXI | IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP | CY7C1019CV33-15ZXI.pdf |