| Manufacturer Part Number: | MP501W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 50A 100V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MP501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MP501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MP-50W | |
| Supplier Device Package | MP-50WW | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MP501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MP501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MP501W is new and unused, you can buy MP501W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MP501W.
| TZMC20-GS08 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC20-GS08.pdf | |
| 1N4730CPE3/TR8 | Zener Diode 3.9V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4730CPE3/TR8.pdf | |
| 1N5348CE3/TR12 | Zener Diode 11V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5348CE3/TR12.pdf | |
| BD158STU | TRANS NPN 300V 0.5A TO-126 | BD158STU.pdf | |
| ICS952001AFLF | IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP | ICS952001AFLF.pdf | |
| 8N3SV76KC-0144CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0144CDI8.pdf | |
| A42MX16-3TQG176I | IC FPGA 140 I/O 176TQFP | A42MX16-3TQG176I.pdf | |
| MC9S08QA2CFQE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 8-QFN EP (4x4) | MC9S08QA2CFQE.pdf | |
| Z8F2421AN020SC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | Z8F2421AN020SC00TR.pdf | |
| LME49600TS/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB DDPAK/TO-263-5 | LME49600TS/NOPB.pdf | |
| MAX4198EUA+ | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4198EUA+.pdf | |
| LT1675CGN#TRPBF | IC MUX RGB HISPEED TRIPLE 16SSOP | LT1675CGN#TRPBF.pdf | |
| 72251L10PFG | IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32QFP | 72251L10PFG.pdf | |
| CBT3257ADS,112 | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | CBT3257ADS,112.pdf | |
| LT1763CDE-2.5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 12-DFN (4x3) | LT1763CDE-2.5#PBF.pdf |