| Manufacturer Part Number: | MPC852TVR80A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TVR80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TVR80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TVR80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TVR80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TVR80A is new and unused, you can buy MPC852TVR80A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TVR80A.
| VS-80CPU02-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 40A Through Hole TO-247-3 | VS-80CPU02-N3.pdf | |
| 15SQ045TR | DIODE SCHOTTKY 45V 15A R-6 | 15SQ045TR.pdf | |
| SE40PDHM3_A/H | DIODE GEN PURP 200V 2.4A TO277A | SE40PDHM3_A/H.pdf | |
| 1SMB5942BT3G | Zener Diode 51V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5942BT3G.pdf | |
| BZX85C15 | Zener Diode 15V 1W ±6% Through Hole DO-41 | BZX85C15.pdf | |
| MMO74-16IO6 | SCR Module 1600V 53A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MMO74-16IO6.pdf | |
| BSD235N L6327 | MOSFET 2N-CH 20V 0.95A SOT363 | BSD235N L6327.pdf | |
| FCA47N60_F109 | MOSFET N-CH 600V 47A TO-3P | FCA47N60_F109.pdf | |
| PI6C485352FAE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 48-TQFP | PI6C485352FAE.pdf | |
| PIC16LF1508T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1508T-I/SO.pdf | |
| ISL81483IB | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL81483IB.pdf | |
| CD74ACT623M96 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74ACT623M96.pdf | |
| MM74HC125N | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | MM74HC125N.pdf | |
| CD74HC4040MG4 | IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC | CD74HC4040MG4.pdf | |
| CY7C1021B-15ZXIT | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1021B-15ZXIT.pdf |