| Manufacturer Part Number: | MPC853TZT66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC853TZT66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC853TZT66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC853TZT66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC853TZT66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC853TZT66A is new and unused, you can buy MPC853TZT66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC853TZT66A.
| AZ23C18-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 18V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C18-HE3-18.pdf | |
| STN3N40K3 | MOSFET N-CH 400V 1.8A SOT223 | STN3N40K3.pdf | |
| FDB120N10 | MOSFET NCH 100V 74A D2PAK | FDB120N10.pdf | |
| SN74LS624NSR | VCO IC 20MHz 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | SN74LS624NSR.pdf | |
| 8N3SV76EC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0108CDI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0088CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0088CDI.pdf | |
| 8N3Q001FG-0106CDI | Clock Oscillator IC 125.009375MHz, 150MHz, 312.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0106CDI.pdf | |
| AD664JP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 44-PLCC (16.59x16.59) | AD664JP.pdf | |
| PIC32MX764F128L-V/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX764F128L-V/PF.pdf | |
| MB90212PF-GT-179-BNDE1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F 80QFP | MB90212PF-GT-179-BNDE1.pdf | |
| PEF 20532 F V1.3 | Telecom IC Serial Optimized Communications Controller P-TQFP-100 | PEF 20532 F V1.3.pdf | |
| 74LVC16374APAG8 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74LVC16374APAG8.pdf | |
| MCP1406-E/MF | IC MOSFET DVR 6A 8DFN | MCP1406-E/MF.pdf | |
| ADN2841ACPZ-48-RL | Laser Driver IC 2.7Gbps 1 Channel 4.5 V ~ 5.5 V 48-LFCSP (7x7) | ADN2841ACPZ-48-RL.pdf | |
| MIC2025-1YM | IC SW DISTRIBUTION 1CHAN 8SOIC | MIC2025-1YM.pdf |