| Manufacturer Part Number: | MPC859DSLCZP66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859DSLCZP66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859DSLCZP66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859DSLCZP66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859DSLCZP66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859DSLCZP66A is new and unused, you can buy MPC859DSLCZP66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859DSLCZP66A.
| ES1B-TP | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC | ES1B-TP.pdf | |
| ZPY36-TAP | Zener Diode 36V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | ZPY36-TAP.pdf | |
| PZU3.6B2,115 | Zener Diode 3.6V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU3.6B2,115.pdf | |
| 1N5358AE3/TR13 | Zener Diode 22V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5358AE3/TR13.pdf | |
| XC4062XL-3BG432I | IC FPGA 352 I/O 432MBGA | XC4062XL-3BG432I.pdf | |
| LFE2M50E-7F900C | IC FPGA 410 I/O 900FBGA | LFE2M50E-7F900C.pdf | |
| DSPIC33EP128MC204-E/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP128MC204-E/TL.pdf | |
| MB90F347ESPMC3-GSE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F347ESPMC3-GSE2.pdf | |
| OMAPL138BZWTA3 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 375MHz 361-NFBGA (16x16) | OMAPL138BZWTA3.pdf | |
| AD8032BR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8032BR.pdf | |
| CD74ACT00EE4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD74ACT00EE4.pdf | |
| DS28E05P+ | IC EEPROM 1KBIT 6TSOC | DS28E05P+.pdf | |
| ICE2A365FKLA1 | Converter Offline Flyback Topology 100kHz PG-DIP-8 | ICE2A365FKLA1.pdf |