| Manufacturer Part Number: | MPC859TCZP100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TCZP100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TCZP100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TCZP100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TCZP100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TCZP100A is new and unused, you can buy MPC859TCZP100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TCZP100A.
| DDA144EK-7-F | TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT26 | DDA144EK-7-F.pdf | |
| BC807-25-TP | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 | BC807-25-TP.pdf | |
| SD2932B | RF Mosfet N-Channel 50V 500mA 175MHz 16dB 300W M244 | SD2932B.pdf | |
| IRLR2705TRPBF | MOSFET N-CH 55V 28A DPAK | IRLR2705TRPBF.pdf | |
| AUIRF7736M2TR | MOSFET N-CH 40V 179A DIRECTFET | AUIRF7736M2TR.pdf | |
| 8N4DV85LC-0137CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0137CDI8.pdf | |
| LTC1293CCSW#TRPBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 46.5k Serial, Parallel 16-SOIC | LTC1293CCSW#TRPBF.pdf | |
| VSP2560PTRG4 | 2 Channel AFE 10 Bit 86mW 48-LQFP (7x7) | VSP2560PTRG4.pdf | |
| ADS1282IPWG4 | 31 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | ADS1282IPWG4.pdf | |
| ADS8370IRHPR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-VQFN-EP (6x6) | ADS8370IRHPR.pdf | |
| LFE2-12E-6QN208I | IC FPGA 131 I/O 208QFP | LFE2-12E-6QN208I.pdf | |
| AT91SAM7S128D-MU | ARM7® SAM7S Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 128KB (128K x 8) FLASH | AT91SAM7S128D-MU.pdf | |
| DSPIC30F6010-20I/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6010-20I/PF.pdf | |
| MB90351ESPMC-GS-134E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90351ESPMC-GS-134E1.pdf | |
| MAX4242EUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4242EUA.pdf |