| Manufacturer Part Number: | MPC859TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TVR100A is new and unused, you can buy MPC859TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TVR100A.
| STPS4S200S | DIODE RECT SCHOTTKY 200V 4A | STPS4S200S.pdf | |
| MPSA43_D26Z | TRANS NPN 200V 0.2A TO-92 | MPSA43_D26Z.pdf | |
| LTC6902IMS#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 100kHz ~ 20MHz 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6902IMS#TRPBF.pdf | |
| MSP430F5308IPT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MSP430F5308IPT.pdf | |
| ATSAM3S1BB-MUR | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAM3S1BB-MUR.pdf | |
| Z8523010VEC | Interface 44-PLCC | Z8523010VEC.pdf | |
| THS7376IPW | IC SDTV VIDEO AMP 4-CH 14-TSSOP | THS7376IPW.pdf | |
| AT49BV001NT-90JI | IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC | AT49BV001NT-90JI.pdf | |
| LM5112SD/NOPB | IC MOSFET GATE DVR TINY 7A 6WSON | LM5112SD/NOPB.pdf | |
| IR21362STRPBF | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC | IR21362STRPBF.pdf | |
| XC6121E443ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121E443ER-G.pdf | |
| MIC5317-1.0YD5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 150mA TSOT-23-5 | MIC5317-1.0YD5-TR.pdf | |
| ISL9011AIRCCZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011AIRCCZ.pdf | |
| ISL6446IAZ-T7 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) 100kHz ~ 2.6MHz 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | ISL6446IAZ-T7.pdf |