| Manufacturer Part Number: | MPC866PVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9054 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866PVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866PVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866PVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866PVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866PVR133A is new and unused, you can buy MPC866PVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866PVR133A.
| HSMS-2822-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 15V 1A SOT-23-3 | HSMS-2822-BLKG.pdf | |
| TZMC8V2-GS18 | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC8V2-GS18.pdf | |
| DTC123EM3T5G | TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 | DTC123EM3T5G.pdf | |
| 8N4Q001LG-0078CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 300MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0078CDI.pdf | |
| M48T37Y-70MH6F | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 44-BSOP (0.337", 8.56mm Width) requires SNAPHAT | M48T37Y-70MH6F.pdf | |
| MAX11627EEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX11627EEE+.pdf | |
| ADSP-2191MBSTZ-140 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 144LQFP | ADSP-2191MBSTZ-140.pdf | |
| EPF10K50EQC240-1N | IC FPGA 189 I/O 240QFP | EPF10K50EQC240-1N.pdf | |
| LPC1788FBD144,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | LPC1788FBD144,551.pdf | |
| PIC16LF1906-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF1906-I/SO.pdf | |
| PIC16LF871-I/L | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16LF871-I/L.pdf | |
| M37477M8T-410SP#X2 | 740 740/747x Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM | M37477M8T-410SP#X2.pdf | |
| MCP23S08-E/P | I/O Expander 8 SPI 10MHz 18-PDIP | MCP23S08-E/P.pdf | |
| SI3210-FTR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-TSSOP | SI3210-FTR.pdf | |
| TLC2252AIPWR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLC2252AIPWR.pdf |