| Manufacturer Part Number: | MPC866PZP133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9175 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866PZP133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866PZP133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866PZP133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866PZP133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866PZP133A is new and unused, you can buy MPC866PZP133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866PZP133A.
| CDLL5916D | Zener Diode 4.3V 1.25W ±1% Surface Mount DO-213AB | CDLL5916D.pdf | |
| C164CI8E28MDBFXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) OTP 80-MQFP (14x14) | C164CI8E28MDBFXUMA1.pdf | |
| SI32176-C-GM1R | IC PROSLIC PCM/SPI -110V 42LGA | SI32176-C-GM1R.pdf | |
| INA212AIDCKT | Current Sense Amplifier 1 Circuit SC-70-6 | INA212AIDCKT.pdf | |
| SN74AS194N | IC SHIFT REGISTER 4B UNIV 16DIP | SN74AS194N.pdf | |
| MIC5842BWMTR | IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18SOIC | MIC5842BWMTR.pdf | |
| BAJ6DD0WHFP-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 16V 2A HRP-5 | BAJ6DD0WHFP-TR.pdf |