| Manufacturer Part Number: | MSE1PB-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSE1PB-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSE1PB-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSE1PB-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSE1PB-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSE1PB-M3/89A is new and unused, you can buy MSE1PB-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSE1PB-M3/89A.
| CMST5087 TR | TRANS PNP 50V 0.05A SOT323 | CMST5087 TR.pdf | |
| 8N4QV01EG-0047CDI | VCXO IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0047CDI.pdf | |
| HCPL-7560-360E | Isolated Module 8-SMD | HCPL-7560-360E.pdf | |
| MAX11126ATI+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 8, 15, 16 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11126ATI+T.pdf | |
| PIC24EP256GU810-I/BG | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC24EP256GU810-I/BG.pdf | |
| SPC560D40L1C4E0X | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | SPC560D40L1C4E0X.pdf | |
| MPC8536ECVTANGA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8536ECVTANGA.pdf | |
| M2S150T-1FCV484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 150K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 484-BGA | M2S150T-1FCV484.pdf | |
| ZXFV201N14TA | IC AMPLIFIER VIDEO QUAD 14-SOIC | ZXFV201N14TA.pdf | |
| SN74LVC16373ADGGR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | SN74LVC16373ADGGR.pdf | |
| NCP1010ST100T3G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz SOT-223 | NCP1010ST100T3G.pdf | |
| MAX6468XS16D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6468XS16D3+T.pdf | |
| LTC1143LCS | Buck, Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1143LCS.pdf | |
| S-817B30AY-B2-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 50mA TO-92-3 | S-817B30AY-B2-U.pdf | |
| MP20043DGT-A-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5 V ~ 2.9 V, 2.6 V ~ 3.3 V 300mA 8-TQFN (2x2) | MP20043DGT-A-LF-Z.pdf |