| Manufacturer Part Number: | MSE1PBHM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSE1PBHM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSE1PBHM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSE1PBHM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSE1PBHM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSE1PBHM3/89A is new and unused, you can buy MSE1PBHM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSE1PBHM3/89A.
| BZD27C75P-HE3-18 | Zener Diode 75V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C75P-HE3-18.pdf | |
| S4008VTP | SCR 400V 8A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) | S4008VTP.pdf | |
| XN0150100L | TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI5 | XN0150100L.pdf | |
| BFG35,115 | RF Transistor NPN 18V 150mA 4GHz 1W Surface Mount SC-73 | BFG35,115.pdf | |
| FJE3303H2 | TRANS NPN 400V 1.5A TO-126 | FJE3303H2.pdf | |
| IXFV36N50P | MOSFET N-CH 500V 36A PLUS220 | IXFV36N50P.pdf | |
| RDX050N50FU6 | MOSFET N-CH 500V 5A TO-220FM | RDX050N50FU6.pdf | |
| 8545BGILF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 650MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 8545BGILF.pdf | |
| MB9AFA44NBPQC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AA40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9AFA44NBPQC-G-JNE2.pdf | |
| AN983X-AH-T-21 | IC PCI TO ETHERNET LAN 128QFP | AN983X-AH-T-21.pdf | |
| MAX7423CUA+ | IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX | MAX7423CUA+.pdf | |
| HA3-4741-5 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | HA3-4741-5.pdf | |
| SY100EL91ZG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 3 Channel 20-SOIC W | SY100EL91ZG.pdf | |
| IR11672ASTRPBF | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 8-SOIC | IR11672ASTRPBF.pdf | |
| MAX6865UK29D1L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK29D1L+T.pdf |