| Manufacturer Part Number: | MSE1PD-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSE1PD-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSE1PD-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSE1PD-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSE1PD-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSE1PD-M3/89A is new and unused, you can buy MSE1PD-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSE1PD-M3/89A.
| STPS41L60CG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS41L60CG.pdf | |
| SCFS12000 | Diode Standard 12000V (12kV) 1.5A Through Hole | SCFS12000.pdf | |
| MK1705ALF | IC CLK GEN ATI LOW EMI 8-SOIC | MK1705ALF.pdf | |
| 8N3DV85FC-0025CDI8 | VCXO IC 25MHz, 25MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0025CDI8.pdf | |
| AD5241BRUZ10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5241BRUZ10.pdf | |
| AD5667BRMZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5667BRMZ.pdf | |
| EP4CE30F29C7 | IC FPGA 532 I/O 780FBGA | EP4CE30F29C7.pdf | |
| UCC5614PWP | SCSI Terminator 9 Terminations 24-HTSSOP | UCC5614PWP.pdf | |
| MCP6H74T-E/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | MCP6H74T-E/SL.pdf | |
| SN74AUP1G99DCUR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input US8 | SN74AUP1G99DCUR.pdf | |
| LM3409MY/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 10-MSOP-EP | LM3409MY/NOPB.pdf | |
| LP2989AILDX-3.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 500mA 8-WSON (4x4) | LP2989AILDX-3.0.pdf |