| Manufacturer Part Number: | MSE1PJ-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSE1PJ-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSE1PJ-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSE1PJ-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSE1PJ-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSE1PJ-M3/89A is new and unused, you can buy MSE1PJ-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSE1PJ-M3/89A.
| MMBD4148PLM-7 | Diode Array 5 Common Cathode Standard 75V 200mA Surface Mount 6-UFDFN Exposed Pad | MMBD4148PLM-7.pdf | |
| VS-6FR80 | Diode Standard 800V 6A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-6FR80.pdf | |
| LINEAR VIEW CDROM | CD ROM LINEARVIEW DATASHEETS | LINEAR VIEW CDROM.pdf | |
| AD7641BCPZ | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD7641BCPZ.pdf | |
| X9408YV24 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9408YV24.pdf | |
| C8051F015 | 8051 C8051F01x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F015.pdf | |
| LM3S5951-IBZ80-C1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5951-IBZ80-C1.pdf | |
| TLV3012AIDBVTG4 | Comparator with Voltage Reference Push-Pull SOT-23-6 | TLV3012AIDBVTG4.pdf | |
| 74CBTD3384CDGVRE4 | Bus Switch 5 x 1:1 24-TVSOP | 74CBTD3384CDGVRE4.pdf | |
| CY6264-70SNXCT | IC SRAM 64KBIT 70NS 28SOIC | CY6264-70SNXCT.pdf | |
| IDT71V3559SA75BQG | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA | IDT71V3559SA75BQG.pdf | |
| ISL6527CRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN-EP (5x5) | ISL6527CRZ.pdf | |
| S-1172B40-E6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 1A 6-HSOP | S-1172B40-E6T1G.pdf | |
| MIC5309YD6-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 2 V 300mA TSOT-23-6 | MIC5309YD6-TR.pdf |