| Manufacturer Part Number: | MSS1P3L-E3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P3L-E3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P3L-E3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MicroSMP™ Schottky Rectifiers and TVS Devices | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P3L-E3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P3L-E3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P3L-E3/89A is new and unused, you can buy MSS1P3L-E3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P3L-E3/89A.
| VS-8ETH06HN3 | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC | VS-8ETH06HN3.pdf | |
| NJVMJD32CT4G | TRANS PNP 100V 3A DPAK | NJVMJD32CT4G.pdf | |
| 2N5884 | TRANS PNP 80V 25A TO-3 | 2N5884.pdf | |
| STS9D8NH3LL | MOSFET 2N-CH 30V 8A/9A 8SOIC | STS9D8NH3LL.pdf | |
| 8N4SV75LC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0018CDI.pdf | |
| 8N3QV01EG-1080CDI8 | VCXO IC 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1080CDI8.pdf | |
| ADS7829IDRBT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SON Exposed Pad (3x3) | ADS7829IDRBT.pdf | |
| LTC2656CFE-H12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP-EP | LTC2656CFE-H12#PBF.pdf | |
| M2GL050T-1FCS325 | IC FPGA 200 I/O 325FCBGA | M2GL050T-1FCS325.pdf | |
| Z8F012ASH020SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 20-SOIC | Z8F012ASH020SG2156.pdf | |
| MB90223PF-GT-335-BND | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90223PF-GT-335-BND.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9084 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9084.pdf | |
| TSB82AA2BPGE | IEEE 1394 Link Layer Controller IEEE 1394a-2000, OHCI-Lynx™ PCI Interface 144-LQFP (20x20) | TSB82AA2BPGE.pdf | |
| LM4864MM/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-VSSOP | LM4864MM/NOPB.pdf | |
| THS4131CDGK | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4131CDGK.pdf |