| Manufacturer Part Number: | MSS1P3L-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 76510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P3L-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P3L-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P3L-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P3L-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P3L-M3/89A is new and unused, you can buy MSS1P3L-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P3L-M3/89A.
| MMBT3904T | TRANS NPN 40V 0.2A SOT-523F | MMBT3904T.pdf | |
| BCX71JLT1 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 | BCX71JLT1.pdf | |
| AON6504 | MOSFET N-CH 30V 51A 8DFN | AON6504.pdf | |
| AUIRF1405 | MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB | AUIRF1405.pdf | |
| 8N3DV85LC-0097CDI8 | VCXO IC 38.88MHz, 38.88MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0097CDI8.pdf | |
| PCM5100PWR | DAC, Audio 16 b, 24 b, 32 bit 384k PCM 20-TSSOP | PCM5100PWR.pdf | |
| STM32F373V8H6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH | STM32F373V8H6.pdf | |
| MAX3665EUA+T | Transimpedance Preamplifier IC Optical Networks 8-uMAX | MAX3665EUA+T.pdf | |
| IDT72V3683L10PF8 | IC FIFO 16384X36 10NS 128-TQFP | IDT72V3683L10PF8.pdf | |
| SN74CBTU4411ZSTR | Bus Switch 11 x 4:1 72-NFBGA (7x7) | SN74CBTU4411ZSTR.pdf | |
| MC7812BDTG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A DPAK-3 | MC7812BDTG.pdf |