| Manufacturer Part Number: | MSS1P6HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P6HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P6HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P6HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P6HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P6HM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P6HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P6HM3/89A.
| ND410826 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 800V 260A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | ND410826.pdf | |
| 1N5245BTR | Zener Diode 15V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5245BTR.pdf | |
| T627101574DN | SCR 1000V 235A Standard Recovery Stud Mount T62 | T627101574DN.pdf | |
| PTFB211803FLV2R0XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.3A 2.17GHz 17.5dB 40W | PTFB211803FLV2R0XTMA1.pdf | |
| MRF9045LSR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 350mA 945MHz 18.8dB 45W NI-360 Short Lead | MRF9045LSR5.pdf | |
| STD16NF06LT4 | MOSFET N-CH 60V 24A DPAK | STD16NF06LT4.pdf | |
| IRFBE30LPBF | MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-262 | IRFBE30LPBF.pdf | |
| AO7412 | MOSFET N-CH 30V 2.1A SC70-6 | AO7412.pdf | |
| SGD04N60BUMA1 | IGBT NPT 600V 9.4A 50W Surface Mount PG-TO252-3 | SGD04N60BUMA1.pdf | |
| MAX3992UTG+ | IC DATA RECOVERY W/EQ 24-TQFN | MAX3992UTG+.pdf | |
| MB90F025EPMT-GSE1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025EPMT-GSE1.pdf | |
| MAX9113ESA+ | 0/2 Receiver LVDS 8-SOIC | MAX9113ESA+.pdf | |
| 74HC10D-Q100J | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | 74HC10D-Q100J.pdf | |
| MC74LCX06MELG | Inverter IC 6 Channel Open Drain SOEIAJ-14 | MC74LCX06MELG.pdf | |
| NC7SP158L6X | Multiplexer 1 x 2:1 6-MicroPak | NC7SP158L6X.pdf |