| Manufacturer Part Number: | MSS2P2HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 2A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS2P2HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS2P2HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS2P2HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS2P2HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS2P2HM3/89A is new and unused, you can buy MSS2P2HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS2P2HM3/89A.
| NZX20B,133 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX20B,133.pdf | |
| ZXM64P035GTA | MOSFET P-CH 35V 3.8A SOT223 | ZXM64P035GTA.pdf | |
| 8N3SV76EC-0118CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0118CDI.pdf | |
| 8N4DV85EC-0009CDI | VCXO IC 148.5MHz, 148.35165MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0009CDI.pdf | |
| MKL02Z32CAF4R | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL02 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-WLCSP (1.99x1.94) | MKL02Z32CAF4R.pdf | |
| ST62T00CB6 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) OTP | ST62T00CB6.pdf | |
| DG406BDN-E3 | 1 Circuit IC Switch 16:1 60 Ohm 28-PLCC (11.51x11.51) | DG406BDN-E3.pdf | |
| EL5378IUZ-T13 | Differential Amplifier 3 Circuit Differential 28-QSOP | EL5378IUZ-T13.pdf | |
| SN761673DAERG4 | IC TV/VCR TUNER 32-TSSOP | SN761673DAERG4.pdf | |
| 71V35761SA183BG8 | IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA | 71V35761SA183BG8.pdf | |
| CY62137FV30LL-45BVIT | IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA | CY62137FV30LL-45BVIT.pdf | |
| XC6109C18ANR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SSOT-24 | XC6109C18ANR-G.pdf |