| Manufacturer Part Number: | MTZJT-725.1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±3% Through Hole MSD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTZJT-725.1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTZJT-725.1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Sep/2012 Multiple Devices 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | MSD | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTZJT-725.1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTZJT-725.1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of MTZJT-725.1A is new and unused, you can buy MTZJT-725.1A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTZJT-725.1A.
| JANTX1N4980DUS | Zener Diode 82V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JANTX1N4980DUS.pdf | |
| BZX84C8V2LT1 | Zener Diode 8.2V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C8V2LT1.pdf | |
| FZT757TA | TRANS PNP 300V 0.5A SOT-223 | FZT757TA.pdf | |
| BC817-16-7 | TRANS NPN 45V 0.8A SMD SOT23-3 | BC817-16-7.pdf | |
| CY24115SXC-2 | IC CLOCK GEN 3.3V 8-SOIC | CY24115SXC-2.pdf | |
| DS1013S-20 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 20ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1013S-20.pdf | |
| PCM1772PW | DAC, Audio 24 bit 50k I²S 16-TSSOP | PCM1772PW.pdf | |
| PIC24FJ64GA104T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24FJ64GA104T-I/PT.pdf | |
| MB91F526FSBPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F526FSBPMC-GSE2.pdf | |
| DSPIC33EP128MC202-H/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP128MC202-H/SS.pdf | |
| EFM8BB31F32G-A-QFN32 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (4x4) | EFM8BB31F32G-A-QFN32.pdf | |
| BU7963GUW-E2 | Cell Phone Interface VBGA063W050 | BU7963GUW-E2.pdf | |
| DS90CF563MTDX/NOPB | Interface 48-TSSOP | DS90CF563MTDX/NOPB.pdf | |
| 70V9099L9PFI | IC SRAM 1MBIT 9NS 100TQFP | 70V9099L9PFI.pdf | |
| AT49F001-55TI | IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP | AT49F001-55TI.pdf |