| Manufacturer Part Number: | MTZJT-727.5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±3% Through Hole MSD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTZJT-727.5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTZJT-727.5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Sep/2012 Multiple Devices 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | MSD | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTZJT-727.5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTZJT-727.5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of MTZJT-727.5A is new and unused, you can buy MTZJT-727.5A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTZJT-727.5A.
| GSXF100A060S1-D3 | Diode Array 2 Independent Standard 600V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXF100A060S1-D3.pdf | |
| MB89697BPFM-G-358E1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-358E1.pdf | |
| MCP6072T-E/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6072T-E/SN.pdf | |
| MC74VHCT373ADTRG | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74VHCT373ADTRG.pdf | |
| 24LC64FT-E/MNY | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TDFN | 24LC64FT-E/MNY.pdf | |
| CY7C145AV-20JC | IC SRAM 72KBIT 20NS 68PLCC | CY7C145AV-20JC.pdf | |
| MAX6708TKA+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 2 Channel SOT-23-8 | MAX6708TKA+T.pdf | |
| ADM8691ARN | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM8691ARN.pdf | |
| LM285LPE3-1-2 | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM285LPE3-1-2.pdf | |
| S-8333ACGB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8333ACGB-T8T1G.pdf |