| Manufacturer Part Number: | MTZJT-777.5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±3% Through Hole MSD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTZJT-777.5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTZJT-777.5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Sep/2012 Multiple Devices 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | MSD | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTZJT-777.5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTZJT-777.5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of MTZJT-777.5A is new and unused, you can buy MTZJT-777.5A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTZJT-777.5A.
| TN6729A_D75Z | TRANS PNP 80V 1A TO-226 | TN6729A_D75Z.pdf | |
| TK13A60D(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 600V 13A TO220SIS | TK13A60D(STA4,Q,M).pdf | |
| CD74HC4046AM | IC PLL W/VCO 16-SOIC | CD74HC4046AM.pdf | |
| CY2304SC-2 | IC CLK ZDB 4OUT 133MHZ 8SOIC | CY2304SC-2.pdf | |
| 8N3Q001KG-0014CDI8 | Clock Oscillator IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0014CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-1098CDI8 | VCXO IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1098CDI8.pdf | |
| MC9S08PA16VLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08PA16VLC.pdf | |
| MKL26Z128VLH4R | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL2 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL26Z128VLH4R.pdf | |
| Z0220112VECR4078TR | 2.4k Modem V.21, V.22, V.23, Bell 103, Bell 212A 44-PLCC | Z0220112VECR4078TR.pdf | |
| AT27LV040A-15JI | IC OTP 4MBIT 150NS 32PLCC | AT27LV040A-15JI.pdf | |
| DS1245YL-70IND | IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34LPM | DS1245YL-70IND.pdf | |
| TPS61253YFFR | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3.3A (Switch) 9-UFBGA, DSBGA | TPS61253YFFR.pdf |