| Manufacturer Part Number: | MWI30-12E6K |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 29A 130W Chassis Mount E1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MWI30-12E6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MWI30-12E6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 29A | |
| Power - Max | 130W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.9V @ 15V, 20A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 1.18nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | E1 | |
| Supplier Device Package | E1 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MWI30-12E6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MWI30-12E6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MWI30-12E6K is new and unused, you can buy MWI30-12E6K IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MWI30-12E6K.
| EDZTE6136B | Zener Diode 36V 150mW ±3% Surface Mount EMD2 | EDZTE6136B.pdf | |
| MMSZ4712-G3-18 | Zener Diode 28V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4712-G3-18.pdf | |
| ZPY22-TAP | Zener Diode 22V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | ZPY22-TAP.pdf | |
| DTA114ECA-TP | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 | DTA114ECA-TP.pdf | |
| AO4494 | MOSFET N CH 30V 18A 8SOIC | AO4494.pdf | |
| 8N4SV75BC-0163CDI | VCXO IC 81MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0163CDI.pdf | |
| PIC16C55T-RC/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C55T-RC/SO.pdf | |
| MCIMX7S5EVM08SC | ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 Microprocessor IC i.MX7S 1 Core, 32-Bit 800MHz 541-MAPBGA (19x19) | MCIMX7S5EVM08SC.pdf | |
| LTC1385CSW#TRPBF | 2/2 Transceiver Full RS562 18-SOIC | LTC1385CSW#TRPBF.pdf | |
| EL5170ISZ-T7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | EL5170ISZ-T7.pdf | |
| HIP2100IR | IC DRIVER HALF-BRIDGE 16-QFN | HIP2100IR.pdf | |
| LTC2951ITS8-2#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller TSOT-23-8 | LTC2951ITS8-2#TRPBF.pdf | |
| ISL88001IE46Z-T7A | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ISL88001IE46Z-T7A.pdf | |
| MAX824SEXK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-5 | MAX824SEXK+T.pdf | |
| TL760M33QKVURQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA TO-252-3 | TL760M33QKVURQ1.pdf |